تبلیغات
Torpax - دستور العمل فنی کاشت داشت و برداشت ذرت
 
Torpax
مشاهدات یک مهندس کشاورزی
                                                        
درباره وبلاگ

اینجا جایی برای ثبت مشاهدات و تجربه های یک مهندس کشاورزی از خاکهایی که روی آن قدم بر میدارد ....
مدیر وبلاگ : مهندس کشاورزی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
خوش آمدید


عملیات کاشت

1 انتخاب زمین و عملیات شخم :

ذرت در حاک های آهکی با بافت لومی، عمق کافی، نفوذپذیری مناسب و دارای مواد آلی (1تا2درصد) بیشترین عملکرد را دارد. خاک های خیلی سنگین برای کشت ذرت مناسب نیستند. این نوع زمین ها را برای کشت ذرت باید بوسیله کودهای حیوانی و سبز اصلاح کرد. ذرت در

خاکهایی که ph آنها بین 6 تا 7 باشد بخوبی رشد و نمو کرده و محصول قابل توجهی عاید می گردد.

عملیات تهیه زمین شامل زیرشکن، شخم، دیسک، هرس، غاطک، در صورت نیاز استفاده از لولر(ماله)، کودپاش و نهرکن است که زمان و نحوه اجرای آن بستگی به محصول قبل از کشت ذرت و نوع کشت فعلی (بهاره و تابستانه) دارد. چنانچه کشت تابستانه یعنی بعد از برداشت گندم و جو باشد، فرصت زمانی برای تهیه زمین خصوصا در قطعات مربوط به برداشت گندم در مناطق سرد و معتدل که امکان سرمای زودرس پاییزه وجود دارد محدود است و در صورت هر گونه تاخیر در تهیه زمین امکان مواجه شدن با سرما وجود داشته و خسارت وارده زیاد می شود.

2. تغذیه کودی:

الف: کودهای آلی: کودهای آلی (حیوانی و کمپوست) باعث اصلاح خواص فیزیکی،شیمیایی و بهبود فعالیت بیولوژیکی خاک می شود. این دسته از کودها در کوتاه مدت بخشی از مواد غذایی مورد نیاز ذرت را تأمین کرده و در دراز مدت باعث بهبود ساختمان و تهویه خاک و همچنین افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک می شوند. بنابر این مصرف حداقل 30 تا 40 تن در هکتار کود حیوانی پوسیده یا کمپوست قبل از کاشت، جهت افزایش عمل کرد ذرت توصیه می شود.

ب- کودهای شیمیایی: مصرف مواد غذایی به ویژه ازت و فسفر بوسیله گیاه ذرت  در مقایسه با سایر گیاهان زراعی در سطح بالاتری قرار دارد. زراعت ذرت در زمین های حاصل خیز محصول مناسبی می دهد. در حالی که در اراصی فقیر موفقیت چندانی ندارد، لذا این نکته در تغذیه ذرت باید مورد توجه قرارگیرد.

ازت: اولین عنصر که کمبود آن در خاک های مناطق خشک و نیمه خشک حس می شود، ازت است. این عنصر جزء عناصر ضروری اولیه بوده و گیاه برای رشد خود به آن نیاز دارد. مصرف ازت در ذرت علوفه ای بعلت تراکم زیاد نسبت به ذرت دانه ای بالاتر می باشد. بنابر این طبق توصیه های موسسه تحقیقات خاک و آب کشور مقدار مورد نیاز بر اساس آزمون خاک در مراحل زیر بصورت تقسیط در مزرعه به مصرفمی رسد:

1-       بعد از شخم و همراه دیسک و قبل از کشت محصول. 2- در مرحله شش برگی ذرت. 3- قبل از ظهور گل نر. 4- در زمان لقاح.

مقدار دقیق مصرف باید بر اساس تجزیه خاک باشد. در خاک های سبک و شنی باید تعداد این دفعات بیشتر از سایر خاک ها باشد.بعلاوه نحوه آبیاری مزرعه موثرترین عامل در افزایش راندمان مصرف کودهای ازته است. 

فسفر: کود فسفر باید همراه با کاشت مصرف شود و بهترین شیوه مصرف آن در زراعت ذرت، قرار دادن در زیر و کنار بذر است. موسسه تحقیقات خاک و آب کشور توصیه عمومی فسفر را در صورت نبودن آزمون خاک به مقدار حدود 200کیلو گرم در هکتار می داند. اگر بذر کار مجهز به کود کار باشد فسفر همراه با کاشت بذر به مزرعه داده می شود.

پتاسیم: وجود پتاسیم در مزرعه موجب افزایش مقاومت گیاه در برابر سرما شده مضاف بر اینکه افزایش مقاومت گیاه به خشکی گرما و خوابیدگی خواهد شد. موسسه تحقیقات خاک و آب کشور توصیه عمومی پتاسیم را در صورت نبودن آزمون خاک150 کیلوگرم در هکتار می داند.

گوگرد:  موسسه تحقیقات خاک و آب کشور توصیه عمومی گوگرد را در صورت نبودن آزمون خاک 300کیلوگرم در هکتار (گوگرد پودری همراه با تیوباسیلوس) برای ذرت علوفه ای می داند.

عناصر کم مصرف: ذرت علاوه بر عناصر پر مصرف به کلسیم، منیزیم و ریز مغذی های گلر، منگنز، مس، بر و روی نیاز دارد که مقاریر آن بر اساس تجزیه خاک و نیاز گیاه تعیین می گردد.

سولفات روی: مصرف 50کیلوگرم در هکتار آن را در موسسه تقیقات خاک و آب کشور برای هر سال توصیه می کند.

3- انتخاب بذر:

برای یک زراعت موفق، انتخاب بذر ضروری است بنابر این باید با توجه به تاریخ کشت، شرایط اقلیم منطقه و آب و هوا رقم مناسب زود رس (100-90روز) میان رس(110-100روز) یا دبر رس(130-110روز) را از میان بذور اصلاح شده انتخاب کرد. ضد عفونی بذور برای جلو گیری از شیوع بیماری ها ضروری است.

4- میزان بذر:

میزان بذر و تراکم بوته در هکتار عامل مهمی در امر تولید محصول است. در زراعت های مکانیزه که کاشت به وسیله بذر پاش انجام می شود، مقدار بذر مورد نیاز ذرت علوفه ای 20تا 30کیلوگرم در هکتار است. استفارد از بذر کارهای پنوماتیک که با نیروی مکش قادرند بذر را در فواصل تعیین شده قرار دهند، فضای کافی برای رویش مناسب بذر فراهم می کند. ترکم بوته ها در صورت استفاده از چاپرها ی خورشیدی باید 120000بوته (50سانتی متر در 15سانتیمتر) و استفاده از چاپرهای ردیفی 80000بوته باشد. بنابر این توسعه و ترویج چاپرهای خورشیدی می تواند تراکم و عمل کرد بیشتر را همراه داشته باشد. در صورت رعایت فاصله 50 سانتی متر بین ردیف ها باید از تراکتور های چرخ باریک استفاده شود.

5-تاریخ کاشت: زمانی که درجه حرارت خاک در عمق پنچ سانتی متری 14-12درجه سانتیگراد باشد.

6- مبارزه با علف های هرز:

علف کش ارادیکان %82 EC، به میزان 6-4 لیتر در هکتارقبل از کاشت

علف کش آترازین 80% WP + آلا کلر 48%EC/بعد از کاشت و قبل از سبز شدن محصول.

تو فوردی 5/1-1 لیتر پس از رویش علف ها و 7-5 برگی شدن ذرت

برای جلوگیری از رشد علف های هرز باید قبل از کاشت و یا بعد از کاشت به یکی از دو روش فوق مبارزه صورت بگیرد.


آبیاری:

 یکی از مسائل مهم و قابل توجه در مورد ذرت تامین آب و مراحل مختلف آبیاری این گیاه است. مقدار آب و مراحل آبیاری به شرایط جوی، بافت خاک و مقدار رطوبت موجود در خاک بستگی داشته و با در نظر گرفتن درجه حرارت محیط، 7 تا 12 روز ذرت را آبیاری نمود.

برداشت:مناسب ترین زمان یرای برداشت ذرت علوفه ای موقعی است که رطوبت محصول 72 در صد باشد که در این هنگام ماده خشک آن 28 در صد است و دانه حالت خمیری دارد به طوریکه اگر با ناخن وسط دانه را فشار دهید شیره آن بیرون نمی ریزد (تفاوت برداشت ذرت علوفه ای با ذرت دانه ای در ماشین آلات برداشت می باشد).

توصیه ها:

1.                   برای موفقیت در تولید محصول با کیفیت و کمیت کاملاً مناسب باید از ارقام و هیبریدهای مناسب استفاده گردد.

2.                   بذر انتخابی تازه و قدرت تولید جوانه زنی آن زیاد باشد.

3.                   نسبت به زود رسی نسبتی گیاه در هر منطقه و تاریخ کاشت مناسب آن توجه کامل به عمل آید.

4.                   ضد عفونی بذر برای جلو گیری از سرایت بیماری های قارچی انجام گیرد.

5.                   کاشت ذرت علوفه ای به روش بذ رافشان و ایجاد فارو بعلت مصرف بیش از حد بذور و عدم یکنواختی  در توزیع بذر توصیه نمی شود.

6.                   مصرف 15-10 کیلوگرم در هکتار کود سکوسترین آهن همراه آب آبیاری را موسسه تحقیقات خاک و آب کشور توصیه می کند.         
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 31 تیر 1398 01:49 ق.ظ
You’d cogitate to since everyone direct right here, the hike of a sense of shame is just not a real event for individuals Angelenos.
On the contrary think about in which person you happen to be grasp with the intention of
existences happening Koreatown and it has completely ZERO
playground still sooner than him?
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:28 ب.ظ
male enhancement reviews http://viagralim.us male enhancement reviews !
This is the perfect blog for anyone who would like to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been written about for many years. Excellent stuff, just great!
سه شنبه 15 اسفند 1396 08:27 ب.ظ
پس از آنکه من در اصل یک نظر را ترک کردم، به نظر میرسد که بر روی «نوشتن من» کلیک کردهام
وقتی نظر جدید اضافه می شود، کادر انتخاب و در حال حاضر هر زمانی که یک نظر اضافه می شود
من 4 ایمیل با همان نظر دریافت می کنم. آیا وجود دارد به این معنی که شما می توانید من را از این سرویس حذف کنید؟
با تشکر!
پنجشنبه 10 اسفند 1396 04:11 ب.ظ
من واقعا از صاحب این صفحه وب سپاسگزارم که این پاراگراف قابل توجه را در اینجا به اشتراک گذاشته است.
دوشنبه 30 بهمن 1396 08:07 ب.ظ
سلام به هر بدن، اولین بار من برای دیدن این وب سایت هستم؛
این صفحه وب حاوی مطالب بسیار جذاب و واقعی است
بازدید کنندگان.
شنبه 28 بهمن 1396 08:14 ب.ظ
من هر بار نیم ساعت برای خواندن این مطلب صرف کردم
محتوای وب سایت هر روز همراه با یک قهوه قهوه.
شنبه 28 بهمن 1396 04:50 ب.ظ
پست بزرگ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر